Antalya Antik Kentler Haritası

Antalya Antik Kentler Haritası Antalya Antik Kentler Haritası, Antalya'daki antik kentler nelerdir?, Meyra antik kenti nerede?, Antalya'da bulunan tiyatrosu ile meşhur antik kent nedir?, Termessos antik Kenti nerede?

Antalya'daki antik kentler nelerdir?

Senelerce süren arkeolojik kazılar neticesinde gün yüzüne çıkan Perge, Aspendos, Patara, Phaselis, Myra, Antiphellos, Side, Termessos, Selge ve Olympos gibi antik kentleri ile dünya çapında bir ün taşıyan Antalya, adeta bir açık hava müzesi konumunda bulunuyor.

Meyra antik kenti nerede?

Myra, günümüzde Antalya ilinin Demre ilçesinin bulunduğu yörede yer alan antik bir Likya kentidir. Alacadağ, Akdağlar (Massikytos) ve Ege Denizi arasında Demre Çayı (Myros) tarafından taşınan toprakla oluşmuş verimli alüvyon ovasına kurulmuştur.

Antalya'da bulunan tiyatrosu ile meşhur antik kent nedir?

Aspendos, Antalya ili Serik ilçesinde bulunan Belkıs köyünde yer alan antik tiyatrosuyla meşhur bir antik kenttir.

Termessos antik Kenti nerede?

Termessos, Türkiye'nin en iyi korunmuş antik şehirlerindendir. Antalya'nın 30 kilometre kuzeybatısında, Korkuteli yolu üzerinde yer alır. Deniz seviyesinden ortalama 1.150 metre yükseklikte, Güllük Dağı'nın güneybatısında doğal bir platform üzerine kurulmuştur.

Antalya'da hangi uygarlıklar var?

Milattan önce 2000 yılından bu yana bölge, sırasıyla; Hitit, Pamphylia, Lykia, Kilikya gibi kent devletlerinin ve Pers, Büyük İskender ile onun devamı sayılan Antigonos, Ptolemais, Selevkos, Bergama Krallığı'nın idaresine girmiştir.

Antalya'da hangi tarihi yerler var?

Paylaş: Antik Likya, Pamfilya, Pisidya ve Kilikya bölgelerinin kesişiminde yer alan Antalya, adeta bir antik kentler cennetidir. Dünyada yaygın olarak bir deniz turizmi noktası olarak bilinen şehir, tarihi zenginliğiyle de ziyaretçilerinin ilgisini çekiyor.

Antalyada kaç tane antik kent var?

Myrleia, Türkiye'nin Bursa ilinin Mudanya ilçesinde bulunan antik kent. Mudanya'nın 1 km güneydoğusunda bulunur. Hisarlık adıyla anılır ve Yayvan Tepe üzerinde MÖ 7. yüzyılda İyonya'dan gelen Kolofonlular tarafından kurulduğu düşünülmektedir. Daha kuzeyde liman kalıntılarına da rastlanır.

Myrleia antik kenti nerede?

Antalya'nın Demre ilçesinde yer alan Myra Antik Kenti, ilçe merkezine 2 km. Finike'ye 30 km. Kaş'a ise 45 km. mesafede konumlanmaktadır. Aynı adı taşıyan ova üzerinde kurulan kent, özellikle Likya Dönemi kaya mezarları, Roma Dönemi tiyatrosu ve Bizans Dönemi Aziz Nikolaos Kilisesi (Noel Baba) ile ünlüdür.

Myra Kaya Mezarları Nerede?

Efes Antik Kenti Selçuk ile Kuşadası yolu üzerinde bulunmaktadır. İzmir'in merkezine 83 kilometre uzaklıktadır. Ayrıca Selçuk ilçesinin merkezine de 3,5 kilometre uzaklığında yer almaktadır.

Antalya Efes Antik Kenti nerede?

Iotape (Aytap) Antik Kenti: Alanya'nın 33 km. doğusunda ve Akdeniz kıyısında yer alır. Kentin adı MS. 38 - 72 yılları arasında yaşamış olan Kommanege kralı 4 üncü Antiochus'un karısı Iotape'den gelmektedir.

Alanya'da antik kent var mıdır?

Antalya - Alanya karayolunun 44'üncü kilometresinden kuzeye dönen yolun 2'nci kilometresinde yer alan Aspendos, sadece Anadolu'nun değil tüm Akdeniz dünyasının en iyi korunagelmiş Roma Dönemi tiyatrosuna sahip olmasıyla ünlüdür.

Aspendos Antik Kenti hangi ilde?

Denizli ilinin 18 km. kuzeyinde yer alan Hierapolis antik kentinin Arkeoloji literatüründe “Holy City” yani Kutsal Kent olarak adlandırılması, kentte bilinen bir çok tapınak ve diğer dinsel yapının varlığından kaynaklanmaktadır.Kentin hangi eski coğrafi bölgede yer aldığı tartışılır.

Polis antik Kenti nerede?

Kent merkezinin batısında bir duvar gibi yükselen Atbaşı Tepesi'nin, yerleşim alanına doğru dik bir şekilde inen kuzeydoğu etek kayalıklarının dibinde, bir kaya kütlesinin üzerinde yer almaktadır.

Alketas mezarı nerede?

XANTHOS: Fethiye'ye 46 km. uzaklıkta, Kınık köyü yakınlarında bulunan Xanthos, Antik Çağda Likya'nın en büyük idari merkezi idi. M.Ö. 545'te Perslerin egemenliğine girene kadar bağımsız olan kent, bundan yaklaşık olarak yüzyıl kadar sonra tamamıyla yanmıştır.

Xanthos nerede bulunur?

Antalya'nın antik çağdaki adı Pamphylia idi ve burada kurulan şehirler bilhassa II. ve III. yüzyılda altın çağını yaşadı. V. yüzyıla doğru da eski ihtişamını kaybetti. Yöre Doğu Roma ya da Türkiye'de tanınan adıyla Bizanslıların hâkimiyeti altındayken, 1207'de Selçuklular tarafından Türk topraklarına katıldı.

Antalya'nın eski adı nedir?

Şehrin adı eski Arap kaynaklarında "Antaliye", Türk kaynaklarında ise "Adalya" olarak geçer. Yerleşme, 20. yüzyılın ilk çeyreğinden başlayarak "Antalya" olarak adlandırılmıştır.

Antalya'nın ilk adı nedir?

Antalya halkının çoğu Antalya'ya başka yörelerden gelmiştir. Yani doğal olarak büyük bir çoğunluk Antalya'da doğmamıştır. Ancak şimdi Antalya'da yaşıyoruz. Trakya'dan, Diyarbakır'dan, Konya'dan, Burdur'dan, Isparta'dan Sivas'tan, Kastamonu'dan veya Ağrı'dan, Hakkari'den, gelmiş olabiliriz.

Antalyalılar nereli?

XX. yüzyıl başlarında Konya Vilayetinin beş sancağından birisi olan Teke (Antalya) Sancağı 22.370 km² yüzölçümüne ve 350 deniz milini bulan sahil şeridine sahipti. Nüfusu 250 bin kadardı. Bu haliyle birçok bağımsız sancaktan hatta vilayetten bile daha büyük bir coğrafi ünite oluşturmaktaydı.

Antalya Eskiden hangi ile bağlıydı?

Şehir merkezine 187 km uzaklıkta bulunan Kaş, Antalya'nın en güzel ilçeleri arasındadır. Likya yolunun muhteşem duraklarından biri olan bu ilçe düzenli ve muazzam bir konuma sahiptir.

Antalyanın en güzel ilçesi hangisi?

Aspendos - Antalya. Antalya - Alanya karayolunun 44'üncü kilometresinden kuzeye dönen yolun 2'nci kilometresinde yer alan Aspendos, sadece Anadolu'nun değil tüm Akdeniz dünyasının en iyi korunagelmiş Roma Dönemi tiyatrosuna sahip olmasıyla ünlüdür.

Çelik Kapı1 Euro Kaç TLAnkara Göğüs Estetiği