Borçka nerenin ilçesi

Borçka nerenin ilçesi Borçka nerenin ilçesi, Artvin Borçka Gürcü mü?, Borçka ilçesi nereye bağlı?, Borçka nüfus kaç?, Artvin Borçka nın neyi meşhur?, Borçka Laz mı Gürcü mü?

Borçka nerenin ilçesi

Borçka (Gürcüce ve Gürcistan Lazcası: ბორჩხა; "borçh'a"; Lazca: Borçxa), Türkiye Cumhuriyeti'nin Karadeniz Bölgesi'nde bulunan Artvin iline bağlı bir ilçe ve ilçenin merkezi olan kasabadır.

Artvin Borçka Gürcü mü?

Borçka (Gürcüce ve Gürcistan Lazcası: ბორჩხა; "borçh'a"; Lazca: Borçxa), Türkiye Cumhuriyeti'nin Karadeniz Bölgesi'nde bulunan Artvin iline bağlı bir ilçe ve ilçenin merkezi olan kasabadır.

Borçka ilçesi nereye bağlı?

30 Ekim 1918 tarihinde imzalanan Mondros Antlaşması'ndan hemen sonra Batum, Artvin, Borçka ve çevresi İngilizlerce işgal edilmiş, İngilizlerin ayrılmasından sonra da bölgeye Gürcüler girmiştir.

Borçka nüfus kaç?

İlçe; yer itibarı ile Artvin-Hopa arasında yer almakta olup , İl merkezine 30 km., Hopa ilçesine de 36 km. dir. Borçka'nın 36 köyü bulunmaktadır. Rakımı 125 m.dir. Alanı 762 km2 olan ilçenin topraklarının tamamına yakını dağlarla ve ormanlarla kaplıdır.


Artvin Borçka nın neyi meşhur?

2018 yılı TÜİK (Türkiye İstatistik Kurumu) 'in verilerine göre İlçemizin toplam nüfusu 25,500 olmuştur.

Borçka Laz mı Gürcü mü?

Karalahana sarması, mısır ekmeği olarak bilinen çadi, tereyağında alabalık, benekli balık ve macahel balı da Borçka denince akla gelen lezzetlerden. Ayrıca Gürcü tavuğu ve şerbetli silor tatlısı ve lor çorbası da komşu mutfaktan tadılabilecekler arasında bulunuyor.

Artvin Borçka Laz mı?

Borçka nahiyesinin nüfusu 342 kişiden oluşuyordu ve bu nüfusun tamamı Gürcü olarak kaydedilmişti. Borçka köyünün içinde yer aldığı Gonio kazasında ise 5.567 kişi yaşıyordu. Borçka nahiyesinde yaşayanlar Gonio kazasının nüfusunun sadece % 6'sını oluşturuyordu.

Artvin'in en büyük ilçesi hangisi?

Türkiye Lazları, Türkiye'nin kuzeydoğusunda yaşayan yerli bir etnik gruptur. Ağırlıklı olarak Rize'nin Pazar, Ardeşen, Fındıklı Çamlıhemşin ve İkizdere ilçelerinde, Artvin'in Arhavi, Hopa, Borçka ve Kemalpaşa ilçelerinde yaşarlar.

Artvin hangi ilden ayrıldı?

Artvin iline bağlı olan ve nüfus açısından en kalabalık ilçesi Artvin Merkez ilçesidir. Merkez ilçesinin ardından en kalabalık ilçesi Hopa ilçesi gelir. Ayrıca en az nüfusa sahip olan ilçesi ise Artvin Murgul İlçesidir.

Artvin'in eski adı nedir?

Bunun üzerine hükümet 4 Kasım 1936'da kabul edilen 2885 Sayılı Kanun ile, merkezi Rize olan Çoruh Vilayeti kaldırıldı. Artvin Merkez, Hopa, Borçka ve Şavşat kazaları ile evvelce Erzurum'a verilmiş Yusufeli Kazası'nı da alarak Artvin olan Çoruh İli teşkilatı kabul edildi.

Artvin Borçka nasıl bir yer?

Geçmişte Çoroksi, Çorok, Kollehis ve Klarceti, Osmanlı Döneminde ise Livane olarak bilinen Artvin'in bu ismini nereden aldığı ve hangi tarihten itibaren kullanıldığı tam olarak bilinmemektedir. İlk adları Çoruh Irmağı ile ilişkin olduğu anlaşılmaktadır.

Artvin Borçka neresi?

Doğu Karadeniz'in eşsiz güzelliğini yansıtan ve yemyeşil bitki örtüsü ile ziyaretçilerine tam bir doğa hayatı yaşatan Borçka mutlaka görülmesi gereken bir ilçemizdir. Borçka her mevsim yoğun ziyaretçi akımına uğrayan ve en çok gezilen yerlerden bir tanesidir.

Artvin merkez hangi ilçe?

Borçka Karagöl - Artvin

1800'lü yıllarda bugünkü Klaskur Yaylası'nın yakınında bulunan bir tepenin toprak kayması sonucu Klaskur Deresi'nin önünü kapatması ile oluşmuş göllerdir. Zengin orman örtüsü ve flora çeşitliliği ile ilgi çekmekte olup kamp turizmi için Artvin'deki önemli yerlerdendir.


Borçka dan ne alınır?

Artvin ilinin ilçeleri şunlardır: Artvin (il merkezi) Ardanuç

Borçka'da ne yapılır?

Borçka'dan ne alınır? Borçka'dan ilçenin meşhur çömleği, bal, cevizli pestil köme, eski kaşar ve karayemiş gibi ürünler hediyelik ve ikramlık olarak alınabilir.

Çelik Kapı1 Euro Kaç TLAnkara Göğüs Estetiği