Geri kelimesinin eş anlamlısı

Geri kelimesinin eş anlamlısı Geri kelimesinin eş anlamlısı, Ileri ve geri eş anlamlı mıdır?, Kelimesinin eş anlamı nedir?, Iade kelimesinin eş anlamlısı nedir?, Eski kelimesinin eş anlamlısı var mı?

Ileri ve geri eş anlamlı mıdır?

İLERİ KELİMESİNİN ZIT ANLAMLISI NEDİR? Türk Dil Kurumu'na göre ileri kelimesinin anlamlarına baktık. Bu anlamlara göre ileri kelimesinin zıt anlamlısı geri kelimesidir.

Kelimesinin eş anlamı nedir?

Kelimenin Eş Anlamlısı Nedir? Arapça kökenli olan kelimenin Türk Dil Kurumu sözlüğüne göre eş anlamlısı söz, sözcük ve lügattir. Bazı durumlarda yan anlam olarak da “lafız” kullanılabiliyor. Genellikle günlük hayatta konuşmalarda ve yazılarda kelimenin eş anlamlısı olarak “sözcük” kullanılıyor.

Iade kelimesinin eş anlamlısı nedir?

İadenin eş anlamlısı olan birden fazla kelime vardır. Bunlar; reddetme, döndürmece ve iadelidir.


Eski kelimesinin eş anlamlısı var mı?

Kelime haznesini arttırmak isteyenler eski sözcüğünün eş anlamlısını araştırabiliyor. Eski sözcüğünün yerine köhne veya fersude kelimesi kullanılabilir.

Geri kelimesinin zıt anlamı nedir?

Geri kelimesinin zıt anlamlısı ileri sözcüğüdür. Bir şeyin ön tarafını nitelen bu sözcük ile ikileme de oluşturulabilmektedir.

Parlak kelimesinin eş anlamı nedir?

Parlağın Eş Anlamlısı Olan Sözcükler

Nur, aydınlık anlamına gelir. Enver, en nurlu, en parlak demektir. Şaşaa kelimesinin sözlük anlamı ışık ve parlaktır.


Eş anlam nedir 5 örnek?

Eş anlamlı kelimeler birbirlerinin yerine kullanabilmekte olup dilimizde pek çok eş anlamlısı olan kelime yer almaktadır. Eş anlamlı olan sözcüklere örnek olarak; baş-kafa, adet-sayı, kıymet-değer, beyaz-ak gibi kelimeler kullanılabilmektedir.

Eş anlamlı kelimelere örnek verir misin?

atik-seri, ayakkabı-pabuç, bağışlama-affetme, bacı-kız kardeş, bonkör-cömert, cennet-aden eş anlamlı kelimelere örnek verilebilir. - Bazı durumlarda anlamdaş yani eş anlamlı kelimeler, birbirinin yerini tutamaz. Örnek: "Kara bahtlı" kelime grubunda kara kelimesinin yerine siyah kelimesi kullanılamaz.

Aynı zamanda yerine ne kullanılır?

eş zamanlı olarak, aynı zamanda olarak, beraberinde.

Özgür kelimesinin eş anlamlısı nedir?

Herhangi bir kısıtlama olmaksızın serbest, hür anlamlarına gelmektedir. Zıt anlamlısı, tutsak, köle olmakla beraber, eş anlamlısı da, azat, bağımsız ve hürdür.

Idare nin eş anlamlısı ne?

İdare kelimesinin eş anlamlı kelimeleri ise daire, dümen, kuruluş, tutum, yönetme, yönetim kelimeleridir.

Annem kelimesinin eş anlamlısı nedir?

Anne kelimesinin eş anlamlısı ana veya validedir. Bu ikisi en çok tercih edilenler olarak karşımıza çıkıyor. Bunun yanı sıra nene kocakarı gibi kelimelerde bu kelimeye aş anlam olarak kabul ediliyor. Anne kelimesinin eş anlamlıları arasında yaygın olarak ana ve valide kelimeleri kullanılıyor.

Dost kelimesinin eş anlamlısı nedir?

Dost Kelimesinin Eş Anlamlısı Nedir? Dost kelimesinin Türk Dil Kurumu'na göre eş anlamlısı olarak 'arkadaş' sözcüğü Türkçede değerlendirilmektedir.

Soru eş anlamlısı ne demek?

SORUN EŞ ANLAMLISI NEDİR? Sorun kelimesinin eş anlamlı olan sözcükleri dert, problem, sıkıntı kelimeleridir.

Çelik Kapı1 Euro Kaç TLAnkara Göğüs Estetiği