Ruhsatsız Araç Kullanma Cezası 2024: Ne Kadar, Nasıl İptal Edilir?

Ruhsatsız Araç Kullanma Cezası 2024: Ne Kadar, Nasıl İptal Edilir? Ruhsatsız araç kullanmak trafikte en ağır yaptırımlardan biridir. 2024 yılında da bu durum değişmedi. Bu yazıda, 2024 yılındaki ruhsatsız araç kullanma cezasının ne kadar olduğunu, cezanın nasıl iptal edilebileceğini ve ruhsatsız araç kullanmanın diğer sonuçlarını öğrenebilirsiniz.

Ruhsatsız Araç Kullanma Cezası 2024: Ne Kadar, Nasıl İptal Edilir?

Ruhsatsız Araç Kullanma Cezası 2024: Ne Kadar, Nasıl İptal Edilir?

Ruhsatsız araç kullanmak trafikte en ağır yaptırımlardan biridir. 2024 yılında da bu durum değişmedi. Bu yazıda, 2024 yılındaki ruhsatsız araç kullanma cezasının ne kadar olduğunu, cezanın nasıl iptal edilebileceğini ve ruhsatsız araç kullanmanın diğer sonuçlarını öğrenebilirsiniz.

 

Ruhsatsız Araç Kullanma Cezası 2024

Ruhsatsız araç kullanmanın cezası vardır. Ruhsatı araçta bulundurmama cezası ise 586,30 TL olarak yenilenmiştir. Tebliğ tarihi kapsamında bu ceza ödenirse%25 şeklinde indirimli olarak ödemek mümkündür. Yani bu durumdaki 530 TL yerine 440 TL ödeme yapılır.
 

Araç Ruhsatı Nedir?

Araç ruhsatı nedir ve neden önemlidir. Şimdi merak edilen bu sorunun yanıtını bu yazımızda sizlere vereceğiz. Ehliyet kimlik ve ruhsat birbirinden farklıdır ve bu nedenle de hiçbiri birbirinin yerine genellikle araç kullananlar ehliyet ve araç ruhsatını birbirine karıştırır ve birbirinin yerine geçtiğini düşünür. Araç ruhsatının bir araçta muhakkak bulunması gerekir. Çünkü bir aracın kimliği aracın ruhsatıdır. Kontrol esnasında veya çevirmelerde eğer araçta ruhsat yok ise bazı sorunlar ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Çünkü polisler ruhsatı ve ehliyeti kontrol esnasında mutlaka sorarlar. Eğer ruhsatı arabada bulundurmazsanız bu durumda ceza yersiniz. Araç ruhsatında adres bilgileri kişinin adı soyadı aracın modeli koltuk sayısı tipi rengi teknik özellikleri gibi bilgiler yer alır.
 

Ruhsat Kayboldu İse Ne Yapılması Gerekir?

Bazı sebeplere bağlı olarak aracın ruhsatı ortadan kaybolabilir. Peki, araç ruhsatı kaybolduğu zaman ne yapılması gerekir. Aracınızın ruhsatı kaybolduğu zaman vakit geçirmeden bir emniyete gitmeli ve aracınızın ruhsatının kaybolduğunu belirterek yeni bir ruhsat için başvuruda bulunmalısınız. Bu yazımızda ruhsat kayboldu ise ne yapılması gerekir sorusunun yanıtını sizlere aktardık. Şimdi ise ruhsatsız araç kullanma cezası nereye ödenir konusu hakkında detaylı bilgi aktaracağız.
 

Ruhsatsız Araç Kullanma Cezası Nereye Ödenir?

Ruhsatsız araç kullanırken polis tarafından fark edildiniz ve ceza yediniz. Peki, bu durumda ruhsatsız araç kullanma ceza nereye ödenir. Aracınızda ruhsat yoksa ve bir polis tarafından durdurulur iseniz ceza yersiniz. Çünkü ruhsat araçta mutlaka bulunması gerekir. Size yazılan bu cezayı ise kısa bir süre içerisinde ödemeniz şarttır. Gelir idaresi başkanlığına internet üzerinden giriş sağlayarak size yazılan bu cezayı Kısa bir süre içerisinde ödeyebilmeniz mümkündür. Bankamatik kartınızla veya kredi kartınız ile size yazılan bu cezayı ödeyebilirsiniz. Bunun yanı sıra internet bankacılığı kullanıyorsanız hesabınıza giriş sağlayarak ödemeler bölümünden yine kısa zaman içerisinde bize yazılan bu cezayı ödeyebilirsiniz. Aynı zamanda ptt şubelerine giderek de cezayı kısa bir süre içerisinde ödeyebilirsiniz. Ancak şunu söylemek gerekirki şahıslara yazılan trafik cezalarında peşin bir şekilde ödeme yapmanız gerekiyor. Size yazılan trafik cezasında taksitlendirme mümkün olmuyor. Ancak size yazılan bu cezayı ilk 15 gün içerisinde öderseniz %25 indirim hakkı elde edersiniz. Yani 1000 TL'lik bir cezanız bulunuyor ise ilk 15 gün içerisinde ödeme yaparsanız bu miktar 750'ye düşecektir.
 

Trafik Cezası Sorgulaması Nasıl ve Nereden Yapılır?

Aracınızı ruhsatsız kullanırken yakalandınız ve daha sonra ise ceza aldınız. Peki, trafik cezası sorgulaması nereden yapılır. Almış olduğunuz bu cezayı farklı yerlerden görüntüleyebilmeniz mümkündür. İşte bu yollar şu şekildedir
 
  • Emniyet genel müdürlüğü sayfasına giriş sağladıktan sonra plakanızı yazarak sorgulama yaptığınız zaman aracınıza yazılmış olan tüm cezaları görebilirsiniz.
  • Şifreniz ile e-devlet'e giriş sağlayarak yazılan cezalar kategorisine giriş sağlayarak aracınıza yazılmış olan tüm cezalara ulaşım sağlayabilirsiniz.
  • 11 89'a mesaj atarak aracınıza yazılmış olan trafik cezalarını öğrenebilmeniz mümkündür.
     

Ruhsatsız Araç ile Trafiğe Çıkılır İse Araç Trafikten Men Cezası Yer mi?

Ruhsatsız araç ile trafiğe çıkıldı ve ceza yazıldı ise aracın tecili yapılana kadar araç trafikten men edilir. Eğer aracın tescili tamamlanmamışsa ve siz yeniden trafiğe çıkmışsanız size tekrar bir ceza yazılır. Aracın tescil belgesi olmadan trafiğe çıkarılmasının cezası ise 4.060 TL'dir. Bu nedenle de aracın tescil işlemleri tamamlanmadan trafiğe çıkmaması gerekiyor.

Çelik Kapı1 Euro Kaç TLAnkara Göğüs Estetiği