Endoskopi Nasıl Yapılır

Endoskopi Nasıl Yapılır Endoskopi Nasıl Yapılır, Endoskopi acı verir mi?, Endoskopi işlemi ne kadar sürüyor?, Mideye endoskopi yapıldıktan sonra nelere dikkat edilmeli?, Endoskopi sonrası hastanede kalınır mı?, Endoskopi yapılırken kıyafetler çıkarılır mı?

Endoskopi Nasıl Yapılır

Ucunda ışıklı kamera sistemi bulunan özel bir cihaz (gastroskop) ile ağızdan girilerek yemek borusu, mide ve onikiparmak bağırsağının direkt olarak incelenmesi işlemidir.

Endoskopi acı verir mi?

Ucunda ışıklı kamera sistemi bulunan özel bir cihaz (gastroskop) ile ağızdan girilerek yemek borusu, mide ve onikiparmak bağırsağının direkt olarak incelenmesi işlemidir.

Endoskopi işlemi ne kadar sürüyor?

Özel bir durum olmadığı takdirde de, endoskopi işlemi sadece 10 dakika süren, acısız, ağrısız bir işlemdir.


Mideye endoskopi yapıldıktan sonra nelere dikkat edilmeli?

Üst sindirim sistemi organlarının görüntülendiği gastroskopi işlemi yaklaşık 3-5 dakika, kalın bağırsağın görüntülendiği kolonoskopi işlemi ise yaklaşık 15-20 dakika sürer.

Endoskopi sonrası hastanede kalınır mı?

Uygulamanın hemen ardından yemek yenmemelidir, mümkünse 1 ila 2 saat kadar beklenmelidir. Uygulamadan sonra birkaç gün boyunca ağır yemekler yenmemelidir. Uygulama sonrası gaz sancısı ve gaz sıkışması gibi şikayetler ortaya çıkabilir, bu şikayetler kendi kendine geçecektir.

Endoskopi yapılırken kıyafetler çıkarılır mı?

İşlem sonrasında hastanın hastaneye yatması gerekmez, ancak kendine gelmesi için bir saat civarı hastanede beklemesi önerilir.

Uyutarak endoskopi tehlikeli midir?

İşlem öncesinde ve sonrasında bol giysiler giyebilirsiniz, işlem sırasında ise tıbbi bir önlük tercih edebilirsiniz.

Endoskopi öncesi nelere dikkat edilmeli?

Yan Etkileri Var mı? Gastroskopi (endoskopi) işlemi hafif uyutularak yapıldığı için hasta işlem sırasında herhangi bir şey hissetmez, ağrı duymaz. Bu nedenle hastaların bu işlemden korkmalarını gerektirecek bir durum söz konusu değildir. Gastroskopi (endoskopi) işlemi son derece güvenilir bir işlemdir.

Endoskopi yapıldıktan sonra ne olur?

Endoskopi yapılmadan önce hekimleriniz size herhangi bir şey yememenizi önerir. Mideniz boş iken yapılan bir işlemdir. Bu yüzden hastaya işlem yapılmadan 8 saat önce yeme içmenin kesilmesi istenir. Genelde lokal anestezi altında yapılır.

Endoskopi yapıldıktan sonra ne zaman yemek yenir?

Endoskopi Sonrası Şikayetler

Bununla birlikte bazı hastalarda endoskopi sonrası ağrı şikayetleri olmaktadır. Bu şikayetlerden en fazla görüleni endoskopi sonrası boğaz ağrısı ve mide ağrısıdır. İşlem kısa sürmesine rağmen bu ağrıların hissedilmesi normaldir.


Endoskopi kimlere uygulanmaz?

Eğer endoskopi derin sedasyonla yapılmışsa o zaman genellikle yaklaşık bir buçuk iki saat önce herhangi bir şey yememek gerekiyor. Bundan daha sonra ise normal şekilde beslenmeye devam edebilirsiniz.

Endoskopi refakatçi gerekir mi?

Endoskopi ağır derecede kalp yetersizliği olan hastalara yapılmamalıdır. Bunun yanında yine ağır derecede solunum yetersizliği olanlarda yapılmaz. Eğer akut kalp enfaktusu geçirmişse hasta o zamanda yapılmamalıdır.

Endoskopi sonrası hasta ne zaman kendine gelir?

Endoskopi işlemi sırasında verilen sedasyon ve anestezi kişide dikkat dağınıklığına ya da bilinç bulanıklığına yol açabileceği için yanınızda size refakat edecek biriyle gelmeniz iyi olacaktır.

victoryprofessionalcare.com
Çelik Kapı1 Euro Kaç TL